lebo...

Autor: Kristína Janigová | 5.6.2012 o 22:52 | (upravené 5.6.2012 o 23:05) Karma článku: 10,12 | Prečítané:  629x

Pri kúpe svojich prvých dvoch včelích rodín som dostala od manželky pána včelára obligátnu otázku. Odstavili sme autá pod kopcom, po ktorom vedie cestička asi dva km až k nám a pri prekladaní debničiek s odložencami som vybrúsila bezradný úsmev, pretože som  zrazu nevedela odpovedať na tak často kladenú otázku ,,Prečo ste sa vlastne vôbec rozhodli takto žiť?"

Prvé, čo mi prišlo na jazyk bolo niečo ako..., ,,keď si nájdete správneho partnera, máte blízky vzťah k prírode a podobné bla bla bla..."
Celou cestou terénom so bzúkajúcim osadenstvom za chrbtom som premýšľala čo za dôvod viedol moje pestované nôžky práve do gumákov.
V pól kopci som stretla susedov chalupárov ako s igelitkami kráčajú k dole odstavenému autu späť do mesta, do roboty, medzi ľudí, známich, na gauč k telke, k izbovým psíkom, medzi štyri papierové steny a splachovacie záchody.

,, Moja a to čo nesieš?", opýtal sa ma sused, pretože obvykle ma nestretávajú o 6tej ráno.
,, No prevoz včiel sa robí ráno, aby mohli včielky s prvým slnkom vyletieť a začať makať.."

...začať makať, až do vyčerpania, budovať, aj keď toto nešťastné slovo maľuje  ošemetné tiene nad skutočným významom, vytvárať miesto pre život matky, robotníc, trúdov, zásoby potravy, vody a to v jednotnom systéme bez výnimiek, otázok, výhovoriek do celkového vyhasnutia.

,, To máš riadne živé včely?"
,, No nie môj, mŕtve." smiala som sa

... živé, áno to je to, čo je tu podstatné,  aká živá chcem vlastne byť, nie aký život by som chcela žiť, ale ako a kde sa možem cítiť, čo najviac prítomná , aktívna v akej koľvek situácií. Nakoniec existujú stovky alternatív, spôsobov ako prežiť svoj život.
Môj obľúbený  Goetheho Faust po dosiahnutí spoločenských a finančných úspechov opustený a k tomu chudák nesmrteľný na konci musel skonštatovať, že zmyslom života je práca, keď môže vnímať, pozerať sa na výsledok a zmysel svojej činnosti. A aké je to reálne poznanie, keď si ten výsledok môžem aj pochytať rukami, zjesť, vypiť, ovoňať...
A ono Vám to na dvore béka, bzúka, kotkodáka, robí milú, oddanú a užitočnú spoločnosť. Po daždi s pridanou vôňou lesa, hríbov a arómou ovčích hovienok:)
Takže takúto otázku práve od dlhoročných včelárov by som nečakala. Väčšinou ju s hrôzou v tvári kladú starí mládenci, znudení, krčmoví kamaráti z mesta, alebo zrelé ženy v určitom postavení, jednoducho nechápu, čo ma pre pána jána viedlo z mesta preč, a verte, že dlho som sa tým ani nezaoberala, nepotrebovala som dôvod.
No myslím, že si pre takéto prípady sformulujem nejakú rozvitú vetu,do ktorej zhrniem pár zrozumiteľných vysvetlení  a trochu sa pohrám s  predsudkami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?